Dzieje parafii miedarskiej liczą zaledwie 79 lat. Miejscowość wcześniej, przez kilka wieków, należała do parafii zbrosławickiej - jednej z najstarszych na Górnym Śląsku. Proboszczem, który doprowadził do budowy kościoła w Miedarach, a potem erygowania parafii był ks. Florian Sobota.
Ks. Florian Sobota - budowniczy kościoła w Miedarach
Urodził się 18 września 1870 roku w Zakrzowie (pow. kozielski). Ukończył gimnazjum w Koźlu i Raciborzu. W 1896 roku przyjął we Wrocławiu święcenia. Posługę kapłańską zaczął jako wikariusz w Miechowicach, gdzie spędził 2 lata. Kolejne 2 lata pełnił funkcję administratora parafii w miejscowościach Bzie i Pawłowice w powiecie pszczyńskim. 21 stycznia 1900 przyjął nominację na stanowisko proboszcza w Zbrosławicach.
Gdy obejmował parafię zbrosławicką, dziekanem pyskowickim był proboszcz z Kamieńca Johannes Koske, zaś wicedziekanem znany historyk, proboszcz Pyskowic Johannes Chrząszcz. Do archiprezbiteratu tego należały poza Zbrosławicami parafie: Paczyna, Kamieniec, Kopienica, Pyskowice, Tworóg, Wieszowa, Ziemięcice.
W 1954r. odszedl na emeryturę. Przebywał jednakże nadal w Zbrosławicach, gdzie zmarł w drugie święto Bożego Narodzenia 1956. Pochowany został 29 grudnia w asyście licznie zgromadzonych kapłanów i wiernych. Gdy w czerwcu 1946 obchodził swój złoty jubileusz kapłański, ksiądz dziekan Sitko z Paczyny tak podsumował jego dzialalność w Zbrosławicach:
"Jego 46-letnia praca duszpasterska w powierzonej mu parafii wydała obfite owoce. Odbudował między innymi spalony kościół parafialny i odłączył od parafii Miedary, gdzie oo. klaretyni od 1932 prowadzą duszpasterstwo."
Budowa kościoła
Początek XX wieku w parafii zbrosławickiej nacechowany był pracami budowlanymi na skalę, jakiej nie znano w przeszłości. Równocześnie z jednym z większych remontów kościoła parafialnego w Zbrosławicach, budowano w niedalekich Miedarach kościół filialny, który kilkanaście lat później stał się parafiafialnym nowopowstałej parafii św. Floriana. Właśnie podczas odpustu w Zbrosławicach 21 sierpnia 1910r., proboszcz F. Sobota zaraz po nabożeństwie pojechał do Miedar, gdzie po południu odbyły sie uroczystości położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła.
Prace przygotowawcze budowy, którą kierował mistrz budowlany Edmund Dziuba z Tarnowskich Gór rozpoczęto już w lipcu 1910, gdyż od dawna życzeniem katolickich mieszkańców Miedar było posiadanie własnego kościoła. Z tego powodu od dłuższego czasu proboszcz zbrosławicki zbierał dary, organizował zbiórki nadzwyczajne i zwyczajowe przy okazji nowego roku. Nie mniejsze dary ofiarowali właściciele tutejszych majątków ziemskiech: Lazarus 4. hrabia Henckel von Donnersmarck i Friedrich baron von Furstenberg, którzy w sumie wyłożyli 7000 marek. Drugie tyle zebrali parafianie, a resztę dodano z bezzwrotnej pożyczki (3600 marek).
Zgodę na budowę ze strony władz kościelnych otrzymano w 1908r. Teren pod kościół przekazali miejscowi rolnicy Jan Gryc i Paweł Krafczyk. W marcu 1909 architekt Karl Korbsch z Tranowskich Gór przedstawil projekt nowego kościoła, który został zaakceptowany przez Zarząd Parafii. W końcu otrzymano także zezwolenie władz państwowych (9.07.1910) i można było rozpocząć prace.
Niewielki kościółek miedarski, który w założeniu miał pomieścić 350 do 400 osób już od początku był za mały, jak na taką miejscowość tym bardziej, że prócz mieszkańców Miedar i Kopaniny mieli do niego uczęszczać także mieszkańcy Laryszowa, a nieraz i Wilkowic. Mały, ale własny.
Od rozpoczęcia budowy minął zaledwie rok, gdy jesiennej niedzieli, 22 października 1911 ks. proboszcz F. Sobota poświęcił miedarski kościółek. Koniec prac budowlanych i wyposażenie kościoła trwało jeszcze kilka lat (z powodu prowadzonego równolegle remontu kościoła parafialnego) i zakończyło się ostatecznie w 1916 roku.
Parafia miedarska
Mimo posiadania kościoła, nadal oczywiście Miedary należały do parafii zbrosławickiej, od której zostały odłączone po sprowadzeniu tutaj Misjonarzy Klaretynów. Przybyli oni do Miedar w 1932. Najpierw, 25.04.1932 o. Jan Mehl otrzymał mianowanie, a 12.05.2932 został wprowadzony na urząd pierwszego proboszcza miedarskiego. Wraz z nim przybyli: o. Jan Buhl i o. Oskar Giesder, a wkrótce dołączyli do nich ojcowie Dyla, Warmons i Hollik. W ten sposób powstała pierwsza placówka klaretyńska na ziemiach obecnej Polski.
Ojciec superior Jan Mehl - pierwszy proboszcz miedarski
Urodził się 20.10.1896 w Dobrzeniu Wielkim w wielodzietnej rodzinie. Jego trzej bracia (Franciszek, Piotr i Antoni) również zostali księżmi, a siostra zakonnicą. Czując powołanie kapłańskie, 15 października 1908 wstąpił do prowadzonego przez werbistów pod Nysą Domu Misyjnego św. Krzyża. Jednakże nie czuł się tam dobrze i wraz z grupą kolegów wyjechał do Hiszpanii, gdzie wstąpił do seminarium misjonarzy klaretynów w Cervera. Święcenia kapłańskie otrzymał 26 maja 1923 w katalońskiej Solsonie.
W 1932 powrócił na Śląsk, gdzie 12 maja objął parafię miedarską, zostając jej pierwszym proboszczem. Przez 46 lat kierował parafią będąc jednoczesnie przełożonym tutejszych klaretynów. Dał się poznać jako dobry duszpasterz i gospodarz, organizując i rozwijając życie duchowe swoich parafian. Wykorzystywał zarówno środki tradycyjne, jak doroczne pielgrzymki (Góra św. Anny, Bardo Śl., Wambierzyce, Częstochowa) oraz zdobycze techniki (wyświetlanie filmów i przezroczy). Do wieczności odszedł 8 czerwca 1979, a jego pogrzeb zgromadził tłumy parafian oraz osób duchownych. Pamięć o ojcu Mehlu wciąż jest żywa wśród jego parafian, którzy nie zapominają o nim podczas intencji mszalnych oraz codziennej modlitwy.
Patron parafii
Święty Florian wspominany przez Rzymską Martyrologię 4 maja, był oficerem armii rzymskiej i zajmował wysoki urząd w Noricum, które obecnie jest częścią Austrii. Poniósł śmierć za wiarę w czasach Cesarza Dioklecjana. W jego legendarnych "Dziejach" czytamy, że sam poddał się oddziałowi żołnierzy Akwilina stacjonującemu w Lorch, tropiącemu chrześcijan. Kiedy złożył wyznanie wiary, dwukrotnie chłostany, odzierany ze skóry, podpalany, ostatecznie z kamieniem u szyi został wrzucony do rzeki Enns. Jego ciało odnalezione przez pobożne kobiety zostało złożone w opactwie Augustianów w pobliżu Linz'u, a w późniejszym czasie prawdopodobnie przeniesione do Rzymu.
W 1138 roku papież Lucjusz III przekazał część relikwii księciu polskiemu Kazimierzowi dla biskupstwa krakowskiego. Od tego czasu św. Florian jest czczony w Polsce, w Górnej Austrii, jest patronem Krakowa, Linz'u i Bolonii. W ludowej pobożności w wielu częściach Centralnej Europy jako miejsce jego męczeństwa wskazywano ujście rzeki Enns do Dunaju. Wiele cudów uzdrowienia jest przypisywanych jego wstawiennictwu. Jest czczony jako potężny patron w zagrożeniu ogniem lub wodą oraz hutników, strażaków i kominiarzy.
Kalendarium
Parafia św. Floriana w Miedarach,
Kościół Miedary, Florian Miedary,
Parafia św. Floriana,
Parafia Miedary, Miedary,
Święty Florian, Klaretyni,
Parafialna strona internetowa.
|
Poniedziałek - Czwartek: 14.3o oraz 16.oo |
|
W ważnych sprawach: Po Mszy Św. porannej i wieczornej. |
|
Adres: Wolności 12 | 42-676 | Miedary |
|
Telefon: 32 / 233 71 27 |
|
E-mail: parafia@miedary.wiara.org.pl |